Prasówka 46

Pamiętacie sprawę kontrowersyjnego mostu nad Mozelą? Pisałem o tym kilka razy: tutaj, tutaj i tutaj. Mimo optymizmu wyrażanego przez przeciwników mostu po ubiegłorocznym sukcesie Zielonych w lokalnych wyborach, budowę kontynuowano. Jak jednak pisze w swoim portalu Jancis Robinson, cytując informacje otrzymane od Sarah Washington, budowa została wstrzymana i to raczej na długo, a być może na zawsze. Główną przyczyną mają być skandaliczne błędy projektu, złe zarządzanie cała inwestycją (wcześniej krytycy podkreślali jej zdecydowanie polityczny charakter) i brak odpowiednich badań geologicznych dotyczących stabilności podłoża.

Czy lektura dzieł starożytnych historyków może pomóc w tworzeniu znakomitych win? Tak, a pisze o tym W. Blake Gray w świetnym artykule w Palate Press.

W najnowszym numerze Magazynu WINO piszemy o książce Iana Gately’ego Kulturowa historia alkoholu, której polski przekład ukazał się nakładem wydawnictwa Aletheia. Posłuchajcie rozmowy Lewisa Laphama z www.laphamsquarterly.org z autorem tej książki.

Zapewne zauważyliście, jak bardzo mogą się od siebie różnić dwie wyglądające identycznie butelki tego samego wina, nawet pochodzące z tego samego kartonu i stale przechowywane razem. W majowym numerze pisma Wines & Vines Jamie Goode pisze o wynikach badań nad tym zjawiskiem przeprowadzonych by zbadać, jak różne rodzaje zamknięć wpływają na tę zmienność wina.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Francja, Historia, Książki, Nauka, Niemcy, Prasówka, Technologia, Wiadomości i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.