Prasówka 56 czyli rzecz o unijnych absurdach

1 lipca pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej stanie się Chorwacja. Nie wiem, co o tym myślą chorwaccy winiarze, wiem jednak, że nie ze wszystkich wiążących się z tym spraw mogą być zadowoleni. Słowenia chce zabronić im używania na etykietach nazwy odmiany teran, gdyż zastrzegła ją dla swoich win z Krasu (napisał o tym m. in. portal thedrinksbusiness.com), dotyczy to jednak tylko niewielkiej grupy winiarzy z chorwackiej części Istrii, więc może nie odbić się  aż tak szerokim echem jak inna sprawa, o której poinformowała kilka dni temu agencja Associated Press, a napisał o niej m. in. brytyjski Independent. Narodowym skarbem Chorwatów jest słodkie wino prošek, robią je niemal wszyscy, którzy w ogóle robią jakiekolwiek wina (czyli w takiej Dalmacji naprawdę wszyscy, na swój prywatny, domowy użytek, ale i na sprzedaż, choćby na przydrożnym straganie, obok arbuzów, miodu i lawendy). Od 1 lipca nazwa prošek będzie w Chorwacji nielegalna, gdyż za bardzo przypomina zastrzeżoną nazwę włoskiej apelacji prosecco i robionego w niej wina. Chorwaci próbują zwracać uwagę na to, że historia ich proška jest dużo dłuższa niż historia włoskich bąbli, niestety na razie bezskutecznie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chorwacja, Prasówka, Prawo, Unia Europejska, Życie i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Prasówka 56 czyli rzecz o unijnych absurdach

 1. Poradziłem im żeby szybko zastrzegli w Brukseli nazwę Passit a potem ścigali Włochów za nazywanie swoich win Passito. Wtedy będzie można zawrzeć ugodę na mocy której Włosi zgodzą się na Prošek.

 2. Pazdzierz pisze:

  @Wojciech Bońkowski Ja bym im radził po prostu do tego molocha nie wstępować… mniej zachodu i kłopotów.

 3. Mariusz Kapczyński pisze:

  O sprawie pisano już w marcu:
  http://www.total-hvar.com/index.php/hvar-blog/item/the-prosek-prosecco-eu-scandal-the-origins-of-prosecco-are-croatian

  Przeczytałem to 1 kwietnia, pamiętam dokładnie, bo uznałem to za primaaprlisowy żart ;)