Prasówka 59

Po długiej przerwie postanowiłem wrócić do moich prasówek, na próbę, zobaczymy jak to pójdzie. Tak naprawdę spróbowałem już w marcu, ale wtedy entuzjazmu starczyło mi na odnotowanie jednego artykułu, zapisałem szkic notki i już do niego nie wróciłem. Szkic jednak pozostał, artykuł wciąż jest aktualny, więc gdy dziś rano przeczytałem kilka kolejnych tekstów wartych odnotowania, postanowiłem przywołać i tamten.

Andrew Jefford napisał świetny tekst o białych winach robionych w miejscach kojarzonych zwykle z winami czerwonymi, w tym o białych winach z Douro (ależ znamy, znamy!) i z Cahors, gdzie mają długą tradycję, lecz dziś niestety muszą być robione poza apelacją (z nimi u nas niestety trudniej – ktoś gdzieś coś może widział?).

Brytyjski krytyk Neal Martin, który zaczynał kilkanaście lat temu jako autor własnej strony internetowej Wine Journal, a dziś pisze dla Wine Advocate i eRobertParker.com, w dwuczęściowym wywiadzie dla portalu Live-Ex opowiada m. in. o swoich początkach w czasach, gdy winiarskich blogów jeszcze niemal nie było. Pewne czasy już nie wrócą: „I remember that somebody asked me if I was going to publish my Excel spreadsheet notes and I said I wouldn’t until I’d tasted all the 1982 First Growths. It took three or four years. (…) On the first day of Wine-Journal I had a serious database of 3,000 notes, which at that time, not many had”. Część pierwsza wywiadu, część druga.

Jamie Goode zastanawia się nad tym, czy przedłużona maceracja win białych, np. w amforach, maskuje terroir.

A skoro już przy terroir jesteśmy, polecam ciekawy artykuł o podstawach geologii w blogu Gargantuan Wine, który to blog odkryłem kilka miesięcy temu i od tej pory czytam go z dużym zainteresowaniem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Blogi, Francja, Ludzie, Media, Nauka, Portugalia, Winnica i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.