Vino Nobile: paradoksy Montepulciano:

Winiarze z Montepulciano z dumą witali dziennikarzy przybyłych na prezentację rocznika 2009 w świeżo odnowionej fortecy, która stać ma się wkrótce siedzibą lokalnego konsorcjum. Niestety, wiele zaprezentowanych nobile nie rozwiało wątpliwości, jakie od lat towarzyszą degustacji win z tej cenionej przecież apelacji.

Trzeci dzień toskańskiej anteprimy przypada w Montepulciano i, przyznaję, jest dla mnie zwykle najtrudniejszy. Paradoksalnie, bo podniebienie po dwóch dniach degustowania młodych chianti classico przyzwyczaja się do twardych tanin, win do degustacji jest tu najmniej (w dodatku znacznie poprawił się serwis) i są zazwyczaj najłagodniejsze ze wszystkich wcieleń sangiovese, jakich próbujemy w ten lutowy tydzień.

A jednak od lat przytłacza mnie swoista bezstylowość wielu nobile, podobnie jak suche garbniki towarzyszące często winom o dość ograniczonej materii i – nazwijmy to: obłej – fakturze. Te z natury swojej najbardziej delikatne interpretacje klasycznej toskańskiej odmiany we współczesnych wcieleniach prezentują się niekiedy jak cherlawi brutale – wyjątkowo słabe połączenie.

Degustacja vino nobile di Montepulciano z rocznika 2009 rozpoczęło się paradą win w takim właśnie stylu. Dla odmiany trafiały się co jakiś czas butelki utlenione, o ciężkawych aromatach jabłecznych, rustykalnych w złym tego słowa znaczeniu i po prostu męczące. Na szczęście grono godnych zaufania winiarzy stanęło na wysokości zadania pokazując, że nawet w relatywnie trudnym roczniku (wysoka temperatura, deszcze w niewłaściwej porze; nowa właścicielka legendarnej winiarni Avignonesi zdecydowała się w ogóle nie robić nobile w 2009 r.) można zrobić nobile ciekawe, smaczne i ze sporym potencjałem. W gronie tym znaleźli się zresztą zarówno tradycjonaliści, jak i ci, którym nie obca jest nowa baryłka, mikroutlenianie i kupażowanie sangiovese z międzynarodowymi odmianami.

Na tle rocznika 2009 en masse dużo lepiej wypadły nobile rok starsze – czy to tzw. selezione czy riservy. Popołudniowe degustacje starszych roczników w winiarniach Valdipiatta, przede wszystkim zaś Boscarelli pokazały w dodatku, że wina z Montepulciano potrafią być długowieczne i subtelne. Ale to temat na zupełnie osobny wpis.

10 obiecujących vino nobile di Montepulciano z rocznika 2009

Boscarelli
Canneto
Croce di Febo*
Dei
Godiolo*
Icario*
Le Bèrne
Lunadoro
Poliziano
Villa S. Anna*

13 vino nobile ze starszych roczników wchodzących na rynek w 2012 r.

Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2007, Boscarelli
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2008, Canneto
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2008, Carpineto*
Poderuccio 2008, Vino Nobile di Montepulciano, Triacca
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2007, Casale Davidi
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2008, Corte alla Flora
Bossona 2008, Vino Nobile di Montepulciano Riserva, Dei
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2008, Le Bèrne
Vino Nobile di Montepulciano 2008, Le Bertille
Qurcione 2008, Vino Nobile di Montepulciano Riserva, Lunadoro
Asinone, 2009, Vino Nobile di Montepulciano, Poliziano
Vino Nobile di Montepulciano Riserva 2008, Tenuta Valdipiatta
Poldo 2006, Vino Nobile di Montepulciano, Villa S. Anna

* próbka beczkowa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.