Brunello di Montalcino 2007: wina do picia

Degustacja nowego, wchodzącego właśnie na rynek rocznika brunello na dziedzińcu Palazzo Pieri w Montalcino była jednym z jaśniejszych momentów tegorocznych Anteprime Toscane.

Szczodry, gorący 2007 dał wina, które na ogół nie będą bardzo długowieczne (choć z pewnością są wyjątki), za to mają bardzo wysoki współczynnik pijalności. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wielu winiarzy wykorzystało doświadczenia z jeszcze gorętszego rocznika 2003 i cztery lata później poradziło bez porównania lepiej z falami upałów w okolicach Montalcino.

W winach niepodzielnie rządzi owoc. Brunello 2007 są soczyste, niekiedy (zwłaszcza te z południowej części DOCG) wręcz powidłowe, choć nie „ugotowane”. Wiele z nich ma miękką, powłóczystą fakturę – do tego wciąż świetną ramę z dojrzałych wyrazistych garbników i kwasowy kręgosłup. Te wina chce się po prostu pić.

W czasie degustacji w Montalcino dobrze wypadły też Riservy z rocznika 2006 – to wina o bardziej wyrazistych taninach, z pewnością do odłożenia na ładnych kilka lat do piwnicy, zazwyczaj szczodre, ale i bardzo harmonijne.

Radosne, soczyste, owocowe i świetnie poukładane rosso di Montalcino z rocznika 2010 dają natomiast nadzieję na wielkie brunello za trzy lata. Dziś te wina to świetny zakup do bieżącego picia (np. w czasie najbliższych wakacji).

Tuzin znakomitych brunello di Montalcino 2007

Salvioni
Biondi-Santi
Uccelliera
Mastojanni (Vigna Loreto)
Poggio Antico
Tiezzi (Vigna Soccorso)
Tiezzi
Capanna
Col d’Orcia
La Rasina
Pian dell’ Orino
Talenti

15 znakomitych brunello di Montalcino riserva 2006

Barbi
Biondi-Santi
Brunelli
Canneta
Caparzo
Donatella Cinelli Colombini
Lisini
Pian dell’ Orino
Piancornello
Poggio Antico
Siro Pacenti (PS)
Talenti (Pian di Corte)
Tassi-Franca Franci (Franci Riserva)
Tiezzi (Vigna Soccorso)
Uccelliera

10 bardzo smacznych rosso di Montalcino do picia w ciągu najbliższych 2-3 lat*

Il Colle
La Rasina
Lisini
Mastojanni
Siro Pacenti
Tenimenti Angelini
Tenute Silvio Nardi
Caparzo (2009)
Col d’Orcia
Pian dell’ Orino (2009)

* wszystkie z rocznika 2010, chyba, że podano inaczej

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.