Grand Prix, czyli jak udanie zacząć długi weekend

Drżyjcie winomani – doroczna degustacja Grand Prix Magazynu WINO już jutro! Drżyjcie oczywiście z ekscytacji.

Pamiętam swoją, gdy pięć lat temu, w holu warszawskiego hotelu Le Regina zaroiło się od legendarnych winiarzy. W lobby grupa włoskich kupców winiarskich oczekiwała Marco Faya, twórcy wielkich win z Valteliny. Gdy w restauracji przystępował do kolacji Aldo Vajra, producent znakomitych barolo, do hotelu wchodził właśnie Josef Umathum, genialny Austriak z Frauenkirchen nad Jeziorem Nezyderskim, człowiek, który co roku wypuszcza na rynek doskonałe sankt laurenty, zweigelty i pinot noir. Ledwie Pepi znikł w hotelowym korytarzu, w recepcji meldował się już Paolo de Marchi, właściciel Isole e Olena – jednej z najsłynniejszych winiarni w Chianti Classico. Listę gości zasilić mieli wkrótce także Dirk van der Niepoort, człowiek instytucja w portugalskim Douro. Przyjechali na nasze zaproszenie, gdy po raz pierwszy zdecydowaliśmy się nadać wręczeniu dorocznych nagród naszego pisma charakter Gali i zorganizować dużą, dostępną także dla miłośników wina degustację. I tak, od 2008 roku, gościmy jesienią najciekawszych winiarzy z całego świata.

Tak było przed rokiem... fot. Magazyn Wino

Tak było przed rokiem… fot. Magazyn Wino

W tym roku, już w sobotę, 9 listopada, od 15:30, na ostatnim piętrze domu handlowego Vitkac przy Brackiej w Warszawie spotkamy się z przedstawicielami aż 35 winiarni.
Naszym gościem specjalnym jest tym razem stowarzyszenie Graševina Croatica skupiające pod wodzą Vlado Krauthakera najambitniejszych producentów win z odmiany graševina z Chorwacji Kontynentalnej.
Z Europy Środkowej będziemy gościć też fenomenalne austriackie winiarnie: Schloss Gobelsburg z Kamptal, Domäne Wachau z Wachau i Muhr – Van der Niepoort z Carnuntum. Z pogranicza austriacko-węgierskiego przyjadą do nas kuzyni Rainer i Imre Garger, a z samych Węgier silna reprezentacja egerska prezentująca najlepsze bikavéry i ich białe odpowiedniki: egri csillag, czyli egerskie gwiazdy. Z Moraw zawita do nas Marek Špalek z Novego Vinařstvi.
Niemieckie winiarstwo będzie miało reprezentację w osobie legendarnego Nika Weissa z winiarni Sankt Urbans-Hof znad Mozeli.

Nie zabraknie win z Austrii, m.in. z Kamptal fot. tpb

Nie zabraknie win z Austrii, m.in. z Kamptal fot. tpb

Gratka czeka miłośników szampana: będziemy gościć przedstawicielki domów Nominé-Renard – Cecylię Nominé – i praprawnuczkę założyciela winiarni Duménil, Frédérique Poret. Oraz rodzinę producentów René Geoffroy. Z doliny Rodanu przyjadą Francois Villard i Xavier Vignon. Na degustacji będą też wina z loarskich, langwedockich i bordoskich posiadłości rodziny Castel.

Włochy, jak zawsze w szerokim wyborze od producenta świetnego barolo Massolino, i valpolicelli Tenuta Sant’ Antonio, przez gwiazdy Friuli-Wenecji Julijskiej: Jermanna i Bressana, wybitnego producenta mało wciąż w Polsce znanych win z lombardzkiej apelacji Oltrepò Pavese, Tenuta Mazzolino aż po Toskańczyków: Montemaggiore spod Sieny i gwiazdę brunello, Roberto Cipresso, który wina robi nie tylko w swej winiarni pod Montalcino, La Fiorita, ale także w Veneto, Kalabrii, a nawet w Argentynie. Tych, którzy chcą przekonać się jak smakuje prawdziwe sherry zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem domu Lustau z Jerez de la Frontierra.

Roberto Cipresso w swej winiarni La Fiorita pod Montalcino fot. tpb

Roberto Cipresso w swej winiarni La Fiorita pod Montalcino fot. tpb

Na degustacji Grand Prix Magazynu Wino, z okazji stulecia urodzin legendy kalifornijskiego winiarstwa, Roberta Mondaviego będziemy gościć także reprezentanta winiarni z Napa Valley.

Nie zabraknie oczywiście win z Polski – z jednej strony będziecie mieli okazję zdegustować nowe roczniki win z dobrze znanego już na rynku Pałacu Mierzęcin z Lubuskiego, z drugiej – nasze Grand Prix będzie jedną z pierwszych okazji by zapoznać się z głośnym tegorocznym debiutantem, Winnicą Srebrna Góra z krakowskich Bielan.

Wcześniej, 8 listopada wieczorem wręczymy nagrody Grand Prix Magazynu Wino za rok 2013. W tym roku, obok dobrze znanych kategorii medale dostaną też wina specjalne, autorzy najlepszej karty win w restauracjach w Polsce oraz autor najciekawszego bloga o tematyce winiarskiej. Wyniki na naszej stronie z chwilą wybicia północy, 9 listopada. Bądźcie czujni!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Grand Prix, czyli jak udanie zacząć długi weekend

  1. Grzegorz pisze:

    Panie Tomaszu…Wspomniał Pan Winnicę Srebrna Góra… Już miesiąc temu były informacje ,że będzie ona również producentem pierwszych od dziesięcioleci w Polsce Win Świętomarcińskich …Czy ma Pan może jakieś informacje na ten temat ? Ile ich ma być i jakie to szczepy składają się na owe wina ? A może jest tez wiadome czy poza prezentacją w Krakowie będą one gdzieś dostępne w sprzedaży ?

  2. Mario Crosta pisze:

    Schioppettino 2006 Bressaniego zostało uznane za najlepsze w degustacji w ciemno, czyli złoto. Wszystkie wina Bressan Maestri Vinai oceniam bardzo wysoko i chętnie piszę o nimi, ponieważ całkiem naturalne. Pignol jest chyba najlepsze wino ich produkcji, natomiast także Schioppettino dostało złoty medal, z tego się cieszę. Nie rozumie polemiki o zaproszeniu jego win przez Magazyn Wino do tej degustacji ani o nagrodzeniu jego wina degustowanego w ciemno i uznanego jako najlepsze. Oceniane są wina, i medal jest dla wina, a nie dla winiarza. Pisarze o winie nie są siędzami o moralności czy zachowaniu producentów: to byłoby wielkim błędem, śmiercią fachowego dziennikarstwa.