Dlaczego lubię luganę?

1. Bo jest smaczna
2. Bo występuje w wystarczająco wielu postaciach, by znaleźć się niemal w każdej sytuacji
3. Bo potrafi pięknie dojrzewać
4. Bo pochodzi z uroczego regionu
5. Bo…

W trakcie zeszłotygodniowej imprezy winiarskiej Italy: One Big Vineyard w warszawskim hotelu Bristol miałem przyjemność poprowadzić seminarium i degustację win z regionów Soave i Lugana. Soave należy się osobny tekst czy nawet seria tekstów i, mam nadzieję, nie długo do tematu w MW wrócimy. Tymczasem pięć świeżych, młodych win z D.O.C. Lugana, które mieliśmy okazję degustować w zeszły czwartek w Warszawie przypomniało mi o szczerej miłości, jaką darzę ten region i pochodzące z niego wina.

Cytryny z Lugany mają swoją sławę, ale tutejsze wino jest jeszcze lepsze fot. tpb

Cytryny z Lugany mają swoją sławę, ale tutejsze wino jest jeszcze lepsze fot. tpb

Odwiedziłem Luganę przed rokiem i pisałem o niej obszernie w numerze 3/2013 drukowanego Magazynu, opowiadałem o niej w Radio PIN. Dla przypomnienia kilka faktów:

Gdzie: na południowym brzegu jeziora Garda, na pograniczu Veneto i (w większej części) Lombardii miedzy – z grubsza – Peschierą del Garda, Sirmione, i Pozzolengo. Apelacja obejmuje nieco ponad 1000 ha winnic na płaskich, gliniastych terenach nad samym jeziorem oraz na łagodnych wzgórzach morenicznych nieco dalej, w głąb lądu, gdzie w glebie dominuje piasek

Odmiany: wino powstaje z odmiany lokalnie zwanej turbiana, znanej też pod nazwą trebbiano di lugana i tożsamą z trebbiano di soave oraz verdicchio (tym znanym z Jesi w Marchii).

Rodzaje i style: najłatwiej kupić podstawową luganę, której produkuje się najwięcej. To młode wino, najczęściej z ostatniego rocznika, dojrzewające zwykle w kadziach z nierdzewnej stali – czyste, pełne nut owocowych, ale wystarczająco treściwe, by popijać nim słodkowodne ryby z rusztu.
Lugana Superiore musi dojrzewać co najmniej rok nim pojawi się na rynku i mieć co najmniej 12 proc. alkoholu
Lugana Superiore Riserva dojrzewa co najmniej dwa lata
Lugana Spumante to wino musujące robione zarówno metodą Martinottiego (wtórna fermentacja w kadziach – tak jak prosecco), jak i klasyczną (wtórna fermentacja w butelce – jak szampan).
Lugana Vendemia Tardiva jest winem słodkim z późnych zbiorów.

Lugana potrafi się starzeć fot. tpb

Lugana potrafi się starzeć fot. tpb

W Warszawie wypiliśmy pięć podstawowych, młodych (2013) lugan z winiarni Fraccaroli. Provenza, Pasini, Zenato i Ca’ dei Frati – wszystkie, zwłaszcza trzy ostatnie, pokazały klasę i potencjał apelacji. Wina z turbiany potrafią mieć znakomitą strukturę, przy całkiem tęgiej budowie zachowują mnóstwo świeżości, cieszą soczystym owocem, a w niektórych przypadkach (Ca’ dei Frati) mają poważny potencjał dojrzewania. Będąc w Luganie próbowałem win z lat 1990. – wciąż w świetnej formie, zyskujących zupełnie nowe aromaty i głębię. Lugana zasługuje na większą uwagę.

Sirmione fot. tpb

Sirmione fot. tpb

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.