Kierunek: Morawy (i Czechy)

Tej książki zwyczajnie brakowało. Michal Šetka i jego kompania wypełnia swoim przewodnikiem po najlepszych winach Republiki Czeskiej istotną lukę.

Moja stara „Encyklopedia win czeskich i morawskich” kupiona w Pradze jeszcze w latach 1990. zdezaktualizowała się tak dawno, że zapomniałem nawet, gdzie stoi na półce. Na Morawach bywam regularnie i – wydaje mi się – mam niejaki przegląd tego co się dzieje u naszych południowych sąsiadów. Zawsze brakowało mi jednak porządnego usystematyzowania danych, a te przynosi wydany również w języku angielskim „Guide to the best wines of the Czech Republic”.

Setka

Słowo o autorze – Michal to stary kumpel, z którym przyszło mi wielokrotnie degustować wina i w Toskanii i w Niemczech, zasiadać wspólnie w jury winiarskich konkursów, próbować, ale i biesiadować. Šetka prowadzi na co dzień magazyn „Wine & Degustation”, jest degustatorem, dziennikarzem, fotografem, ale też organizatorem wielu winiarskich wydarzeń (w przyszłym roku na wiosnę przygotowuje duży festiwal wina w Pradze).

Jego przewodnik opisuje 191 winiarni i zawiera rekomendacje 882 win (wszystkie powyżej 80 pkt w skali 100-punktowej). Układ książki jest geograficzny – w kolejnych podrozdziałach znajdujemy opisy producentów i ich najlepszych win z morawskich regionów: znojemskiego, mikulowskiego, wielkopawlowickiego i słowackiego oraz z Czech: z Pragi, Mělníka i Litoměřic. Z tych ostatnich cieszę się szczególnie, bo o ile Morawy są w Polsce relatywnie dobrze rozpoznane, o czeskich winnicach i winiarzach wiemy zdecydowanie mniej.

Winnice w Mělníku, w Czechach fot. tpb

Winnice w Mělníku, w Czechach fot. tpb

Šetka pisze we wstępniaku do przewodnika, że tak naprawdę wszystkie wymienione w nim winiarnie i wina godne są polecenia, bo degustatorzy dokonali wstępnej selekcji 2000 sprawdzonych win. Niemniej dzieli producentów na 4 kategorie najlepszym przyznając trzy gwiazdki. Ta zgrabna, bardzo czytelnie przygotowana książka z pewnością okaże się przydatna w czasie winiarskich wypraw na południe.

Oto najlepsze (trzygwiazdkowe) winiarnie z Moraw (i Czech) w sezonie 2014/2015):

Žernosecké Vinařství (Litoměřice)
Trpělka & Oulehla (Znojmo)
Hort (Znojmo)
Jaromír Gala (Mikulov)
Moravíno (Mikulov)
Sonberk
Tanzberg
Mikrosvín
Volařík (Mikulov)
Hana Mádlova (Vélke Pavlovice)
Proqin (Vélke Pavlovice)
Stapleton & Springer (Vélke Pavlovice)
Baloun (Vélke Pavlovice)
Josef Valihrach (Vélke Pavlovice)
Springer (Vélke Pavlovice)
Michlvský (Vélke Pavlovice)
Milan Sůkal (Slovácko)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.