300. urodziny Chianti (Classico)

24 września 1716 r. Wielki Książę Florencji Kosma III podpisał edykt o wytyczeniu granic czterech regionów: Chianti, Pomino, Carmignano i Val d’Arno di Sopra. Tę symboliczną datę uznaje się za początek czterech apelacji winiarskich. Najsłynniejsza z nich to oczywiście Chianti Classico.

fot. chianticlassico.com

fot. chianticlassico.com

Rzecz jasna, gdy Kosma składał swój brzemienny w skutki podpis, nie było jeszcze mowy o klasycznej strefie Chianti. W zamyśle władcy należało jednak objąć ochroną wina produkowane między Florencją a Sieną, konkretnie zaś wokół Raddy, Gaiole i Castelliny tworzących Lega di Chianti (Ligę Chianti), związek polityczno-wojskowy założony w XIV w. przez Republikę Florencką, oraz, częściowo także wina powstałe wokół Greve, włączając te z Panzano. Od tamtej pory nazwa chianti przysługiwała tylko winom pochodzącym z obszaru określonego edyktem smutnego księcia.
Dziś są to (z grubsza) tereny DOCG Chianti Classico – serca winiarskiej Toskanii, z którego płyną w świat z jednej strony wina najbardziej użyteczne i przyjazne stołowi, z drugiej – długowieczne, złożone, stanowiące jedną z najlepszych ekspresji odmiany sangiovese.

ryc. chianticlassico.com

ryc. chianticlassico.com

Dlaczego smutny? Przedostatni z dynastii Medyceuszy, zasiadający na książęcym tronie Florencji aż 53 lata Kosma III nie zapisał się w historii rodu ani miasta złotymi zgłoskami. Przestał uśmiechać się publicznie w wieku 17 lat (dożył osiemdziesiątki), był uznawany za bigota i antysemitę, przede wszystkim jednak za jego rządów Toskania stała się biedną i niewiele znaczącą w Europie krainą. Dziś przypisuje mu się tak naprawdę tylko jedną zasługę – stworzenie zrębów przyszłej winiarskiej apelacji Chianti Classico.

fot. chianticlassico.com

fot. chianticlassico.com

Czym jest dziś chianti classico?

Status: DOCG (od 1984 r.)

Terytorium: wzgórza między Florencją i Sieną obejmujące całe gminy Castellina in Chianti, Gaiole in Chianti, Greve in Chianti oraz Radda in Chianti oraz część gmin Barberino Val d’Elsa, Castelnuovo Berardenga, Poggibonsi, San Casciano Val di Pesa i Tavarnelle Val di Pesa.

Powierzchnia winnic:
7200 ha

Roczna produkcja: 35 mln butelek

Liczba członków Consorzio Chianti Classico:
580 (w tym 376 butelkuje własne wino)

Odmiany: sangiovese (co najmniej 80%) oraz szczepy lokalne takie jak canaiolio czy colorino, ale też międzynarodowe, jak cabernet sauvignon czy merlot

Typy win


chianti classico
(może trafić na rynek w pierwszym roku po zbiorach)

chianti classico riserva (dojrzewa co najmniej 24 miesiące, w tym min. 3 miesiące w butelkach)

chianti classico gran selezione (wino z gron pochodzących z pojedynczej winnicy bądź selekcji owoców o szczególnych cechach; dojrzewa co najmniej 30 miesięcy, w tym min. 3 miesiące w butelkach)

Więcej o 300. urodzinach Chianti Classico przeczytacie już wkrótce w nowym numerze Magazynu Wino. Opowiadam też o tym w JemRadio.pl (premiera 23.06.2016 o 13:00)

fot. chianticlassico.com

fot. chianticlassico.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.