Polskie Korki 2017 rozdane!

Winnica Turnau rządzi w bieli, Płochoccy w różu, Winnice Wzgórz Trzebnickich w czerwieni, a Gostchorze w musach. W sobotę w Poznaniu poznaliśmy laureatów pierwszej edycji konkursu polskich win „Polskie Korki”.

Przez wiele lat byłem przeciwny konkursom winiarskim, których tematem miałoby być polskie wino. W czasach, gdy sukcesem było doprowadzenie do końca fermentacji i okiełznanie wybujałego kwasu, gdy flaszki sprzedawano pokątnie jako „prezenty” dawane gościom w czasie wizyty w winiarni wkurzałem się czytając o kolejnych regionalnych zawodach, w których Franek dawał dyplom Staszkowi, by w następnej edycji Staszek mógł się tym samym zrewanżować Frankowi.

Wielokrotnie publicznie apelowałem, by z medalami, nagrodami, dyplomami zaczekać, aż rynek choć trochę się sprofesjonalizuje, a wina staną się dostępne w normalnej sprzedaży. Ostatnie lata przyniosły boom na polskie wino. Już nie tylko się o nim mówi, ale naprawdę pije. Liczba festiwali polskiego wina jest nie do ogarnięcia. Najlepsze restauracje w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu po prostu muszą mieć jakiegoś „polaka” w karcie. Nawet na lotnisku im. Chopina w stolicy półki w spożywczym butiku uginają się od butelek z krajowymi regentami, solariami, ale też pinotami i rieslingami. Co jednak najważniejsze – same wina są o niebo lepsze, niż jeszcze kilka lat temu.

Konkurs w toku fot. tpb

Konkurs w toku fot. tpb

Dlatego nie miałem wątpliwości, gdy wiosną tego roku Lechosław Olszewski, szef poznańskiej restauracji SPOT, w której od kilku lat prowadzę seminaria i degustacje w czasie Festiwalu Polskich Win i Cydrów zaproponował mi przewodniczenie komisji sędziowskiej pierwszej edycji konkursu „Polskie Korki”. Do konkursu stanęło ostatecznie blisko 90 win z 26 polskich winiarni. Ocenialiśmy je w dwóch sesjach, w piątek 23 czerwca, oczywiście w SPOCie. My, czyli Ursula Heinzelmann, mieszkająca w Berlinie niezależna dziennikarka, sommelierka, autorka tekstu o polskim winie dla prestiżowego niemieckojęzycznego magazynu Vinum, Hirotake Ikeda, osiadły w Polsce Japończyk zakręcony na punkcie win naturalnych, niszowy importer i entuzjasta polskiego wina; Maciek Nowicki, dziennikarz Winicjatywy, a od niedawna także magazynu Ferment, jeden z nielicznych specjalistów od polskich win oraz (często utytułowani) sommelierzy i ludzie z branży winiarskiej: Paweł Białęcki, Maciej Sokołowski, Łukasz Głowacki, Maciej Danielewicz, Mateusz Dobrzykowski i Tomasz Kramer. No i wyżej podpisany.

Riesling czy hibernal? fot. tpb

Riesling czy hibernal? fot. tpb

Degustowaliśmy w ciemno, w dwóch komisjach, z których jedna wzięła na warsztat wina różowe i czerwone, druga zaś białe. W pierwszej fazie naszym zadaniem było wyłonienie sześciu finalistów w każdej kategorii. Później, pracując już razem, wybraliśmy najlepsze wina białe, różowe i czerwone. Oceniliśmy też wina z ostatniej kategorii, swoistego „best of the rest”, do której trafiły wina musujące, słodkie i specjalne (np. dojrzewające w amforach). Poziom był różny, choć win ocenionych dobrze z pewnością nie brakowało i w każdej z podstawowych kategorii do finału mogłoby awansować z pewnością więcej win, niż zakładał regulamin. Ostateczne wyniki wyglądają następująco:

Wina białe

1. Riesling 2016, Pomorze Zachodnie, Winnica Turnau
2. Solaris 2016, Pomorze Zachodnie, Winnica Turnau
3. Kadryl 2016, Lubuskie, Equus

Wina różowe

1. Rosé 2016, Sandomierz, Winnica Płochockich
2. Rosé 2015, Pomorze Zachodnie, Winnica Turnau
3. Rondo Rosé 2016, Winnica Wielkopolska

Wina czerwone

1. Pinot Noir 2015, Dolny Śląsk, Winnice Wzgórz Trzebnickich
2. Hople Testarossa 2015, Dolny Śląsk, Poraj Paczków
3. Regelt 2016, Sandomierz, Winnica Nad Jarem

Wina specjalne

1. Gostart 2015, Lubuskie, Winnica Gostchorze
2. Rak 2016, Pomorze Zachodnie, Winnica Zodiak
3. Solaris 2016, Dolny Śląsk, Winnica Jakubów

Gratuluję zwycięzcom, choć i wśród pozostałych win nie zabrakło znakomitości. Kompleksowy obraz polskiego winiarstwa i recenzje blisko 300 krajowych win znajdziecie już wkrótce w przewodniku, który przygotowujemy wraz z Mariuszem Kapczyńskim, szefem portalu Vinisfera.pl
Jednocześnie pragnę serdecznie podziękować za wspaniałą organizację i przeprowadzenie konkursu Lechosławowi Olszewskiemu ze SPOT Poznań oraz tamtejszym sommelierom: Tomaszowi Kramerowi i Szymonowi Maksymowiczowi.

Magazyn Wino był współorganizatorem „Polskich Korków”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.