Skarpa Dobrska: co za debiut!

Mineralne, krynicznie czyste, znakomicie ułożone… Na rynek wchodzą właśnie kapitalne riesling, pinot gris i johanniter z Winnicy Skarpa Dobrska z Małopolskiego Przełomu Wisły.

Butelkę Daphne zobaczyłem w wieczornym półświetle, na stole w domu Lechosława Olszewskiego, właściciela poznańskiej restauracji SPOT, w której odbywał się ostatnio konkurs „Polskie Korki”. Siedzieliśmy we trójkę, z Hiro Ikedą, na stole kilka otwartych butelek wina i ta jedna, z pięknie zaprojektowaną etykietą w kolorze błękitu, ze złotym ornamentem przedstawiającym motywy roślinne. Kiedyś wierzyłem, że jeśli nie wiem nic o konkretnym winie, ale podoba mi się jego etykieta, to jest to jakiś znak, sygnał by jednak zaufać winiarzowi, który ma podobny do mojego (co najmniej) gust estetyczny. Dziś projektowaniem etykiet zajmują się wyspecjalizowane agencje i wielokrotnie w ostatnich latach, w fantastycznie opakowanych butelkach znajdowałem wyjątkowe „g”.

Byliśmy zmęczeni. Łyk Daphne przyniósł zaskoczenie, orzeźwienie, radość. Pora i ciężki konkursowy dzień za nami nie sprzyjały robieniu notek. Następnego dnia, w czasie Festiwalu Polskich Win w restauracji SPOT miałem okazję poznać twórców tego niezwykłego wina, Sylwię Herbsztaj i Leopolda Będkowskiego z Winnicy Skarpa Dobrska i prezentować ich wino w czasie degustacji polskich win i łączenia ich z menu przygotowanym przez Macieja Nowickiego z Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Anemone, czyli johanniter fot. Skarpa Dobrska

Anemone, czyli johanniter fot. Skarpa Dobrska


I tak, od słowa do czynu… udało mi się namówić młodych winiarzy do nadesłania próbek Skarpy Dobrskiej na panel degustacyjny przewodnika „Polskie Wina”, nad którym w pocie czoła pracujemy z Mariuszem Kapczyńskim. Jak wypadły? Ano – tak:

[bardzo dobre]
Anemone [2016]
Cena: 79 zł
Lekko jeszcze pracujący w kieliszku johanniter w wersji wytrawnej. Aromatyczny, cytrusowo-skalny, lekko piaskowy. Usta swym jabłeczno-cytrusowym charakterem przypominają nieco rieslinga. Wino lekkie, o kruchej strukturze, ale bardzo czyste i przyjazne, z wapienno-słoną, mineralną końcówką.

[bardzo dobre]
Aquilegia [2016]
Cena: 109 zł
Nominalnie półwytrawny riesling z późno październikowego zbioru o hiper czystym, mineralnym, wapiennym nosie. Usta rasowe, skalne, kryniczne, o świetnej równowadze między cukrem resztkowym i kwasowością (7,7 wobec 6,9 g/l). Na podniebieniu właściwie wytrawne. Wino o pięknej strukturze i odmianowym charakterze.

[bardzo dobre]
Daphne [2016]
Cena: 89 zł
Pinot gris o czystym, kamiennym, powściągliwym nosie, lekko słonym. Usta znakomicie poprowadzone – smukłe, dyskretnie zaokrąglone cukrem resztkowym (3,8 g/l przy kwasowości na poziomie 6,6). Wino o delikatnej nucie ziołowej, podbite cytrusową kwasowością, znakomicie zrównoważone, krynicznie czyste. To bez wątpienia jedno z najlepszych polskich win białych.

fot. Skarpa Dobrska

fot. Skarpa Dobrska

Winnica liczy 1 ha. Została założona wiosną 2014 roku w miejscowości Dobre, k. Kazimierza Dolnego. Przylega do Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska usytuowanego w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w Małopolskim Przełomie Wisły. Winnicę ulokowano na zboczu o nachyleniu 10 proc., południowo-wschodniej wystawie, na wysokości 133-181 m n.p.m. Siedlisko leży na wapiennych skałach osadowych. A w dole płynie Wisła, która w istotny sposób łagodzi miejscowy klimat.

Wina ze Skarpy Dobrskiej reprezentują w pełni europejski poziom. Po cichym na razie debiucie biodynamicznej Winnicy Wieliczka, wejściu na rynek słodkich win – Szlachetnego Zbioru i Lodowego – z Winnicy Turnau i pojawieniu się na orbicie pomarańczowych win z amfory z Winnicy de Sas, to kolejne świetne wydarzenie w świecie polskiego wina. Trzymam kciuki za przyszłość i czekam na więcej, bo z każdym rokiem i rosnącym wiekiem winnicy, wina ze Skarpy Dobrskiej mogą być tylko lepsze.

fot. Skarpa Dobrska

fot. Skarpa Dobrska

Wina dystrybuowane są przez darwina.pl oraz dostepne w wybranych restauracjach w całej Polsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.