Janowiec 2014: upał, strajk i triumf wina

Święto Wina wisiało na włosku - ostatecznie udało się, choć w atmosferze strajku pracowników Muzeum Zamku w Janowcu | fot. er

Niewiele brakowało, a coroczne Święto Wina w Janowcu w ogóle by się nie odbyło. Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego, skonfliktowana z organizatorami i pracownikami placówki, stawała okoniem, roszcząc sobie prawa do przejęcia imprezy, organizowanej z dużym sukcesem od wielu już lat przez Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły. Impreza wisiała na włosku, ostatecznie jednak włos ten nie urwał się i mogliśmy, jak co roku, degustować wina z MPW na najlepszym plenerowym festiwalu winiarskim w tym kraju. Panel degustacyjny, którego miałam przyjemność być częścią (wraz z Wojtkiem Bońkowskim i Maćkiem Nowickim) zasiadł w pierwszej kolejności nie do oceny win, lecz do składania folderów okolicznościowych, drukowanych, w związku z trwającymi do końca napięciami na linii organizatorzy-muzeum, na ostatnią chwilę. Mało było rąk do tej żmudnej pracy.

Faceci w czerni. Winnica Dom Bliskowice | fot. er

Święto Wina miało więc w tym roku pod górkę, podobnie jak pod górkę mieli w roczniku 2013 winiarze z Małopolskiego Przełomu Wisły, korzystając wprawdzie z łask łagodnej końcówki zimy, ale mierząc się z niełaską mroźnego i śnieżnego kwietnia, czego konsekwencją było opóźnione kwitnienie i owocowanie winorośli. Po upalnym lecie nadszedł stresujący okres winobrania, który był chłodny i deszczowy, nie sprzyjający dojrzałości i zdrowiu owoców. Część winiarzy zbierała plony dopiero w późniejszym i cieplejszym październiku. Rok był najwyżej średni i takie były w swym ogóle przedstawione do oceny panelu degustacyjnego wina – zielone, niedojrzałe, walczące o równowagę – którym mieliśmy przyznać oznaczenie Karty Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły, swoisty znak jakości. Z kronikarskiego obowiązku przypominam, które wina i winnice zostały wyróżnione w zeszłym ubiegłym.

Solero 2013 z Winnicy Solaris to jedno z lepszych win białych panelu | fot. er

Wśród win zgłoszonych do degustacji znakomita większość pochodziła właśnie z trudnego rocznika 2013, można więc uznać, że jednogłośne wyróżnienie 20% z nich to duży sukces. Mam wśród nich swoich osobistych faworytów, jak choćby żywy i owocowy Johanniter 2013 z Winnicy Dom Bliskowice, o którym już zdarzało mi się wypowiadać ciepło, z dobrym cukrem resztkowym (8 gramów), choć nieco powściągającym swoją charakterną zwykle kwasowość. W czerwieni moje podniebienie podbiły dwa wina z Winnicy Maja: Pinot Noir Precoks 2013, wino szczupłe, napięte, ładnie owocowe oraz Czerwone 2013, będące ładnym kupażem pinot noir i regenta (60:40).

Małe Dobre, faktycznie - dobre | fot. er

Brakło mi różu, o którym winiarze z regionu mówią zgodnie, że jest tu nowym, obiecującym trendem. Na 5 zgłoszonych win wyróżniliśmy tylko jedno: pyszne, radosne w swoim charakterze Rose 2013 (100% rondo) z Winnicy Modła. Wynik to znacznie gorszy, niż w ubiegłym roku. Lepiej – znów w odniesieniu do degustacji zeszłorocznej – wypadły wina czerwone. Poza wymienionymi niżej, wyróżnionymi Kartą Winnic, urzekł mnie cabernet cortis 2012 z Winnicy Dom Bliskowice, wino, co do którego stracono już niemal nadzieję (Lech Mill z Winnicy Dom Bliskowice zdradził, że chciał je zutylizować), a które po czasie pokazało się jako mocno aromatyczne, strukturalne, o dobrym garbniku. Aktualnie przebywa w beczce i daje nadzieję.

Leon po przejściach i najlepszy róż w tym roku: Winnica Modła Tomasz Stola | fot. er

W bieli najlepiej wypadły:
Solaris 2013, Winnica Modła Tomasz Stola
Solero 2013 (solaris), Winnica Solaris
Hiberia 2013 (hibernal), Winnica Solaris
Johanniter 2013, Winnica Dom Bliskowice

Wyróżniony róż:
Rose 2013 (100% rondo), Winnica Modła Tomasz Stola

Najlepsze wina czerwone:
Czerwone 2013 (pinot noir precoks 60%, regent 40%), Winnica Maja
5 13 (rondo), Winnica Dom Bliskowice
Pinot noir precokc 2013, Winnica Maja
Regent 2013, Winnica Małe Dobre

Piękny i dynamiczny Małopolski Przełom Wisły | fot er

Małopolski Przełom Wisły to region ambitnych pasjonatów-uparciuchów. To już 40 winnic, coraz większa reprezentacja podczas Święta Wina, bo owocują już winnice zakładane w ostatnich latach; coraz więcej nasadzeń na wina czerwone, choć w regionie dotąd dominowały wina białe; coraz więcej producentów z prawem do sprzedaży swojego wina (Winnica Dom Bliskowice, Winnica Rzeczyca, Winnica Solaris, Winnica Małe Dobre, Winnica Wieczorków) i kolejni, którzy się o to prawo ubiegają, co jest dobrą informacją dla konsumenta. A przede wszystkim – co istotnie wpłynie na jakość win w nadchodzących latach – to miejsce, które szturmem zdobywa vitis vinifera, stanowiąc dziś niemal trzecią część nasadzeń.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, degustacje, delikatesy, Polska, trendy i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>