kluchy, róż i rewolucja

W restauracji Maćkowa Chata w rynku w Janowcu zamówiłam lokalny specjał: kluski janowieckie – proste mączne danie, podlane odpowiednio sosem grzybowym, opatulone surówką z buraka oraz drugą – z białej kapusty chyba. A może z rzepy? Sama nie wiem. Nie zwróciłam uwagi na szczegóły.


Nie zwróciłam uwagi na szczegóły, ponieważ zagadałam się z chyba właścicielką i chyba szefową kuchni na temat regionalnych win w karcie, popijając kwiatowo-owocowe, żywe Rose 2012 z Winnicy Solaris. Zamówiłam pod koniec kwietnia tego roku, bardzo niepewna, ledwie 20 butelek, bo wino wydało mi się jednak dość drogie. W długi weekend majowy domawiałam. Ludzie przyjeżdżają już do mnie ze względu na wino. Tak mi mówi pani. Rewolucja? Jedząc i pijąc miałam przejmujące poczucie kompletności: wystroju, menu i wina właśnie.

Miałam przejmujące poczucie kompletności – wystroju, menu i wina właśnie – jakiego doświadczałam dotąd jedynie popijając solonego dorsza vinho verde, ośmiornicę – godello, czy adriatyckie owoce morza – verdicchio. Po to poczucie kompletności musiałam pojechać jedynie 100 km z haczykiem poza stolicę kraju, w którym mieszkam. Do Janowca na Święto Wina.

| fot. Mariusz Kapczyński

Do Janowca na Święto Wina pojechałam jako składowa jury przyznającego lokalnym winom Znaki Karty Winnic Małopolskiego Przełomu Wisły – swoisty znak jakości dla win z regionu. Wraz z Wojtkiem Bosakiem, Mariuszem Kapczyńskim i Kubą Janickim degustowaliśmy niemal 40 zgłoszonych win z rocznika 2012 (z jednym wyjątkiem) zgłoszonych przez Winnicę Rzeczyca, Winnicę Sucha Dolina, Winnicę Małe Dobre, Winnicę Mały Młynek, Winnicę Maja, Winnicę Pasjonata, Winnicę Solaris, Winnicę Dom Bliskowice, Winnicę Słowicza, Winnicę Modła, Winnicę w Górze Puławskiej, Winnicę Wieczorków oraz Winnicę Pańska Góra. Wśród panelowych win było 12 czerwonych, 23 białe i 4 różowe.

23 białe i 4 różowe niech będzie przewagą symbolizującą kierunek, w którym powinni podążać tutejsi winiarze, a kolejną wskazówką niech będzie lista nagrodzonych win przefiltrowana przez cyfry podane powyżej:

Wina czerwone
Rogent 2012 (rondo + regent) – Winnica Solaris 
Rondo 2012
 - Winnica Wieczorków

Leon Millot 2012 - Winnica Modła

Wina Białe
Muskat odeski 2012
 - Winnica Pańska Góra

Seblanc 2012 (seyval blanc + jutrzenka) – Winnica Solaris
Hiberia 2012 - (hibernal + muscat odeski) – Winnica Solaris
Chardonnay 2012 - Winnica Modła
Sara 2012 (hibernal + riesling) – Winnica Słowicza 
J 12  2012 (johaniter) – Winnica Dom Bliskowice
Sibera 2012 - Winnica Słowicza
S & 12 2012 (seyval, hibernal, riesling) – Winnica Dom Bliskowice
Solaris 2012 - Winnica Modła
H 2 - (hibernal, półwytrawny) – Winnica Rzeczyca
Hibernal 2012 - Winnica Pasjonata

Wina różowe
Rondo rose 2012 - Winnica Modła
Rose 2012 (rondo + leon millot) – Winnica Solaris
Rose 2012 (rondo + leon millot) – Winnica Pańska Góra
Rose 2012 - Winnica Rzeczyca

Szczególne wyróżnienia przyznaliśmy:
Hiberia 2012 - (hibernal + muscat odeski) – Winnica Solaris
Sara 2012 (hibernal + riesling) – Winnica Słowicza 
Rondo 2012 - Winnica Wieczorków
Rose 2012 - Winnica Rzeczyca

Rose 2012 Winnica Rzeczyca. Hibiskus, herbata, owoce czerwone, zioła, mięta. Tyle wystarczy, bo – zgadzam się tu z Fidelem Castro* –  pisanie o rzeczach ważnych powinno być zwięzłe i krótkie, co ułatwi swobodne z nim wędrowanie i pozwoli zmieścić je w plecaku wraz z tytoniem, amunicją i prowiantem.

Z tytoniem, amunicją i prowiantem oraz – przyjmując, że rewolucje potrzebują lekkich środków transportu – z powyższą krótką listą, ruszajcie na podbój Małopolskiego Przełomu Wisły. Do Janowca na kluchy i róż.*autorka nieśmiało zaznacza, że ani Fidel Castro, ani propagowane przez niego idee nie są jej bliskie 
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, degustacje, Polska, trendy i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „kluchy, róż i rewolucja

  1. Pingback: Złowroga podłoga | Kontretykieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>