wino na dziedzińcu

Świętujący w Janowcu

Wczorajsze świętowanie w Janowcu dobitnie pokazało, jak potrzebne są takie plenerowe imprezy winiarskie. Niedosyt winduje frekwencję. Przewidziane w godzinach popołudnowych i wieczornych degustacje przy stoiskach winiarzy musiały zakończyć się dwie godziny wcześniej niż planowano, ponieważ po prostu skończyły się wina. Degustowałam sprintem.

Pogoda dopisała.

Podczas Święta Wina w Janowcu ponownie przyznano Kartę Winnic Małopolskiego Przełomu Wisly – swoisty znak jakości dla win z regionu. Na 24 zgłoszone wina, a zatem znacznie więcej niż w ubiegłym roku, nagrodzono 11. Wśród nich komisja w składzie Tomasz Kurzeja, Wojciech Bońkowski (jego relacja z imprezy do przeczytania tu) i Kuba Janicki najbardziej doceniła Tramini 2011 z Winnicy Solaris, co nie dziwi, biorąc pod uwagę pełny, bogaty, ponętny gewurzowy nos tego wina, podkręcony palavą.

Tramini 2011 z Winnicy Solaris. Najlepsze wino według członków panelu.

Kolejne miejsca na podium to: Hibernal 2011 (Winnice Solaris) oraz Solaris 2011 (Winnica Modła). Osobiście za objawienie uważam Dom Bliskowice – Cabernet Cortis 2011 o porzeczkowych ustach, Regent 2011, ale przede wszystkim Johanniter 2011, który wydał mi się tak chłodny, mineralny, rasowy, że niemal hipnotyczny. Klasę pokazuje Winnica Pańska Góra Wojciecha Włodarczyka i Katarzyny Niemyjskiej – głównie swoją wytrawną, mineralną do szpiku kości Siberą 2011. Cuvée 2011 z Winnicy Wieczorków jest świeże i z nerwem, ale lekkie jak mgiełka. Przyznane medale potwierdzają doskonałą kondycję Macieja Mickiewicza z Winnicy Solaris, który jednocześnie jest konsultantem Domu Bliskowice. Winiarze MPW wydają się z rocznika 2011 zadowoleni.

Dom Bliskowice. Na zdjęciu Cabernet Cortis, ale to Johanniter z tej winnicy jest dla mnie winem zwycięzkim.

Lista nagrodzonych win:

 1. Dom Bliskowice Johanniter 2011
 2. Dom Bliskowice Cabernet Cortis 2011
 3. Dom Bliskowice Regent 2011
 4. Winnica Modła Solaris półwytrawne 2011
 5. Winnica Pańska Góra Sibera 2011
 6. Winnica Pańska Góra Léon Millot Rosé 2011
 7. Winnica Solaris Tramini 2011
 8. Winnica Solaris Hibernal 2011
 9. Winnica Solaris Rondo 2011
 10. Winnica Solaris Regent 2011
 11. Winnica Wieczorków Cuvée 2011
Zbyszek Kmieć gotował i uśmiechał się. Ludzie rozmawiali.

Dziedziniec zamku w Janowcu pękał w szwach od ludzi to biegających od stołu do stołu za winiarskimi nowościami, to rozmawiających, to delektujących się kieliszkiem do granic możliwości polskim gdzieś na uboczu. Muzyka nikomu nie przeszkadzała. Zbyszek Kmieć z uśmiechem serwował szparagi.

Winnica Płochockich. Gość specjalny Święta Wina w Janowcu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii degustacje, Polska i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „wino na dziedzińcu

 1. Pingback: Udane święto « Wojciech Bońkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>